SlovenskýEnglish

Súčasnosť

Obec Zboj leží  v severovýchodnej časti Bukovských vrchov  v lone prekrásnej karpatskej prírody v údolí Zbojského potoka.  Z juhovýchodu hraničí s Ukrajinou a na severe s Poľskom . Kataster obce má 5055 ha. 

Väčšia časť katastra obce patrí do Národného parku Poloniny. K často navštevovaným miestam patrí štátna prírodná rezervácia Riaba skal a Stinská. Ďalej sú tu prírodné reyervácie Bahno, Stinská slatina a Borsučiny. 

V oblasti Stinskej bola v roku 2003 objavená jaskyňa, prvá v sninskom okrese. 

Obec sa nachádza medzi Uličským Krivým a Novou Sedlicou. Má 294 obyvateľov a približne 280 domov, s toho 220 obývaných. Starosta obce je Ladislav Ladomirjak.

V obci sa nachádza uhličitý prameň "Kvasna voda" a vojenský cintorín z 1. sv. vojny.

V Zboji  sídli pravoslávny farský úrad.

V obci je  kultúrny dom s obecným úradom a poštou, nákupne stredisko, predajne a pohostinstvo, stanica hraničnej polície, požiarna zbrojnica, Horská záchranná služba, Lesná správa a hospodársky dvor.

Rok po vojne, 23. novembra 1945, sa začalo vyučovanie v miestnej základnej škole. V roku 1960 bola dokončená stavba novej, modernej budovy základnej školy s telocvičňou. O rok neskôr bola v obci zriadená aj materská škola.

V obci stojí cerkva sv. Mikuláša biskupa z roku 1706. Ide o trojpriestorový drevený zrubový chrám s presbytériom, s loďou štvorcového pôdorysu a podvežím. V roku 1967 bola premiestnená do Expozície ľudovej architektúry Šarišského múzea v Bardejovských Kúpeľoch. Je to typický lemkovský variant rusínsko-ukrajinských trojdielnych a trojvežových zrubových chrámov. Podstatná časť ikonostasu je z 18. storočia, niektoré ikony (sv. Mikuláš, Ukrižovanie) sú zo 17. storočia. Je považovaná za jeden z najkrajších drevených chrámov (cerkví) v Karpatoch.

Turistické zaujímavosti

  • NKP – drevený chrám sv. Mikuláša biskupa z roku 1706 prevezený v roku 1966 do skanzenu v Bardejove
  • vojenský cintorín z 1. sv. vojny (203 vojakov)
  • prícestný kríž z roku 1896
  • pamätná tabuľa Petrovi Lodijovi (dekan právnickej fakulty na univerzite v Petrohrade) a Michalovi Pustajovi (na budove kultúrneho domu)
  • v obci sa nachádza uhličitý prameň ale aj prvá jaskyňa v sninskom okrese.

V obci je  kultúrny dom s obecným úradom a poštou, nákupne stredisko, predajne a pohostinstvo, materská škola s kuchyňou, stanica hraničnej polície, požiarna zbrojnica, Lesná správa a hospodársky dvor.